Lokalny informator dla osób niepełnosprawnych Ruda Śląska
zobacz więcej Strona główna Istota projektu Autorzy Kontakt
Strona główna    Rozterki rodzica: czy moje dziecko prawidłowo się rozwi...

Rozterki rodzica: czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?

Narodziny dziecka są wielką radością dla rodziców, ale też wiążą się z czasem wielkiego napięcia, oczekiwania. Czy będzie zdrowe, czy prawidłowo się rozwija? U wielu rodziców przez pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka stany radości, szczęścia mieszają się z obawami, niepokojem o jego stan zdrowia. Czy widzi, słyszy, czy aby na pewno prawidłowo reaguje na bodźce?
Niepokój rodziców jest zrozumiały. Wszak są specjalistami od miłości i czułości, nie zaś od stanu zdrowia swego potomka. Rodzic ma prawo i obowiązek pytać i informować lekarza o wszystkim, co go niepokoi w rozwoju dziecka. Ma prawo do wyczerpującej i rzetelnej informacji o przebiegu jego rozwoju. Niech też nie daje się zwodzić uspokajającym tonem niektórych pediatrów "wyrośnie z tego", "to minie".
W swej pracy ja i moi koledzy zbyt często spotykamy się z przypadkami kilku i kilkunastolatków niepełnosprawnych, bo zatroskani, kochający rodzice bezgranicznie zawierzyli ty uspokajającym słowom lekarza. Wiadomo skądinąd, że lekarz ten nie ma złej woli, często jest bardzo dobrym specjalistą i wypowiadając te słowa ma doświadczenie, że prawie zawsze one się sprawdzają. No właśnie, prawie... (jak wiadomo, czyni ono wielką różnicę)...
Zachęcam zatem rodziców, by bez obaw stawiali pediatrze swego dziecka pytania, szukali informacji w Internecie, wymieniali się na forach dla rodziców swymi obawami i pytaniami z innymi rodzicami.
Drodzy rodzice, nie bójcie się prosić a czasem nawet żądać od lekarza skierowania dla swego dziecka na badania, które pozwolą rozwiać wasze wątpliwości. Chodzi bowiem o wychwycenie jak najwcześniej po urodzeniu nieprawidłowości rozwojowych i podjęcie natychmiastowego leczenia, rehabilitacji, najwłaściwszych oddziaływań. W przypadku różnego rodzaju schorzeń, deficytów rozwojowych (przykładem jest mózgowe porażenie dziecięce) wczesne podjęcie rehabilitacji ma kolosalne znaczenie, które może rzutować na całe późniejsze życie dziecka. Dlatego warto...
Lekarze, których warto odwiedzić ze swoją pociechą to: pediatra, neurolog, rehabilitant, psycholog - specjalista wczesnego wspomagania rozwoju, ewentualnie - w przypadku podejrzenia o niedosłuch lub niedowidzenie - audiolog, okulista.
W przypadku niepokojących objawów zauważonych u dziecka warto też zwrócić się równolegle z wizytą u pediatry do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, gdzie specjaliści psycholodzy przebadają dziecko pod kątem jego rozwoju psychofizycznego i mogą je skierować na odpowiednie zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Zajęcia te są bezpłatne (patrz artykuł: Wczesne Wspomaganie Rozwoju)., poradnia poda też placówkę, w której zajęcia będą się odbywać.

Przydatne adresy znajdą Państwo w zakładce: Informator

mgr Beata Ratuszyńska, psycholog,
od 16 lat pracująca z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną

Kapitał Ludzki Projekt współfinansowany przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego